Clifford va a Kindergarten
ISBN: 9781338045048
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 21 x 21 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 520L I Guided Reading Nivel L |
Emily Elizabeth está a punto de comenzar Kindergarten y se siente un poco nerviosa. Pero la maestra manda una nota a las casas de sus estudiantes pidiéndoles que traigan a la escuela algo especial para que no se sientan mal el primer día de clases.
Clifford va a la escuela
ISBN: 9780439087292
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 21 x 21 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 450L | Guided Reading Level K |
Emily Elizabeth lleva a su cachorrito Clifford a la clase, quiere hacer todo lo que los ellos están haciendo, pero los cachorros no pueden hacer las cosas como los niños, y Clifford es un desastre. Aún así, lo pasan muy bien.
Clifford's Goes to Dog School
ISBN: 9780545215770
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 21 x 21 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 500 | Guided Reading Level J |
Emily Elizabeth is taking Clifford to dog school. His teacher tries to show Clifford how to heel. But the leash is too short and she's swept off her feet. Then she tells Clifford to sit. He sits - on top of a passing stranger! Poor Clifford.
Clifford Y Los Opuestos / Opposites
ISBN: 9780439551106
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Cartoné |
| Dimensiones | 1 x 14 x 14 cm |
| Páginas | 8 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 100L I Guided Reading Nivel D |
Clifford el perro colorado entretendrá a los más pequeños con este libro en formato pequeño, especial para aprender los Opuestos.
Clifford Takes a trip
ISBN: 9780545215916
Precio habitual $10.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Dura |
| Dimensiones | 1 x 21 x 21 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 500 | Guided Reading Level |
Summer vacation means one thing - more time for Emily Elizabeth to play with Clifford! But her Family is going far away, so far that Clifford can't come. Or can he? Follow along as Clifford sniffs, swims, and tiptoes to find Emily Elizabeth!
Clifford Makes the Team
ISBN: 9780545231411
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 16 x 23 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 250 | Guided Reading Level C |
Read all about Clifford's BIG ideas!
A brand-new, original Clifford early reader!
It only takes a little to BE BIG! Clifford wants to play baseball with the kids, so he tries to find a bat his size: a tree, a utility pole, a pipe . . . nothing works, but in the end, the kids find a way to include Clifford in their fun!
The BE BIG campaign invites everyone, big and small, to take action and raise awareness for how CLIFFORD'S BIG IDEAS can make the world a better place.
Clifford's School Day BB
ISBN: 9781339032320
Precio habitual $14.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Cartoné, Board Book |
| Dimensiones | 1 x 18 x 18 cms. |
| Páginas | 20 |
| Edad | 0 a 5 años |
Join Emily Elizabeth as she brings her puppy Clifford to school with her for show and tell. Although he makes a big mess while playing, he sure has a lot of fun!
Medusa
ISBN: 9781612691763
Precio habitual $7.990| Autor | Laura Layton Storm |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 15 x 20 cm |
| Páginas | 16 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Guided Reading Level m |
Medusa brags and brags about her beauty. She loves to look in the mirror. She loves to tell others that she is the prettiest. Find out what happens when a young lady spends all of her time bragging?
Explora nuestra colección de libros destacados. Todos los meses podrás ver nuestra selección de libros que no te puedes perder.