Clifford's Bedtime
ISBN: 9780590447362
Precio habitual $10.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Cartoné |
| Dimensiones | 1 x 14 x 14 cm |
| Páginas | 16 |
| Edad | 0 a 3 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 160L | Guided Reading Level K |
Clifford's mother wants Clifford to go to bed, but Clifford isn't ready yet. After getting some toys and a drink of water, what else could Clifford want?
Clifford's Goes to Dog School
ISBN: 9780545215770
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 21 x 21 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 500 | Guided Reading Level J |
Emily Elizabeth is taking Clifford to dog school. His teacher tries to show Clifford how to heel. But the leash is too short and she's swept off her feet. Then she tells Clifford to sit. He sits - on top of a passing stranger! Poor Clifford.
Clifford's Opposites BB
ISBN: 9780439150002
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Cartoné |
| Dimensiones | 1 x 14 x 14 cm |
| Páginas | 16 |
| Edad | 0 a 3 años |
| Nivel de lectura | Lexile 30L |
"Clifford is asleep. His friend is awake.
Clifford is small. His friend is big.
Clifford is slow. His friend is fast..."
Clifford Takes a trip
ISBN: 9780545215916
Precio habitual $10.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Dura |
| Dimensiones | 1 x 21 x 21 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 500 | Guided Reading Level |
Summer vacation means one thing - more time for Emily Elizabeth to play with Clifford! But her Family is going far away, so far that Clifford can't come. Or can he? Follow along as Clifford sniffs, swims, and tiptoes to find Emily Elizabeth!
Clifford Makes the Team
ISBN: 9780545231411
Precio habitual $9.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 16 x 23 cm |
| Páginas | 32 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 250 | Guided Reading Level C |
Read all about Clifford's BIG ideas!
A brand-new, original Clifford early reader!
It only takes a little to BE BIG! Clifford wants to play baseball with the kids, so he tries to find a bat his size: a tree, a utility pole, a pipe . . . nothing works, but in the end, the kids find a way to include Clifford in their fun!
The BE BIG campaign invites everyone, big and small, to take action and raise awareness for how CLIFFORD'S BIG IDEAS can make the world a better place.
Clifford's School Day BB
ISBN: 9781339032320
Precio habitual $14.990| Autor | Norman Bridwell |
| Empaste | Cartoné, Board Book |
| Dimensiones | 1 x 18 x 18 cms. |
| Páginas | 20 |
| Edad | 0 a 5 años |
Join Emily Elizabeth as she brings her puppy Clifford to school with her for show and tell. Although he makes a big mess while playing, he sure has a lot of fun!
Medusa
ISBN: 9781612691763
Precio habitual $7.990| Autor | Laura Layton Storm |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 15 x 20 cm |
| Páginas | 16 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Guided Reading Level m |
Medusa brags and brags about her beauty. She loves to look in the mirror. She loves to tell others that she is the prettiest. Find out what happens when a young lady spends all of her time bragging?
Explora nuestra colección de libros destacados. Todos los meses podrás ver nuestra selección de libros que no te puedes perder.