Teaching the Alphabet
ISBN: 9780545313438
Precio habitual $230.000 Precio de Oferta $79.990 Ahorra $150.010| Autor | Wiley Blevins |
| Empaste | Carpeta con CD |
| Dimensiones | 10 x 32 x 32 |
| Páginas | 438 |
| Edad | 5 a 8 años |
| Tipo de Producto |
Producto para Profesoras |
DESCRIPTION:
In this comprehensive resource, reading specialist Wiley Blevins, the author of the best-selling Phonics From A to Z: A Practical Guide, offers a wealth of research-based strategies and systematic, easy-to-implement activities to aid teachers in teaching the alphabet and helping young learners get ready to read. Designed to work with any reading program, the step-by-step lesson ideas and engaging reproducible and interactive whiteboard activities provide powerful and purposeful practice opportunities for students.
The Many Rides of Paul Revere
ISBN: 9780545129688
Precio habitual $14.990| Autora | James Cross Giblin |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 23 x 27 cm |
| Páginas | 85 |
| Edad | 5 a 8 años |
Paul Revere is commonly remembered in the Longfellow legend of his Midnight Ride before the 1775 Battles of Lexington and Concord. In this bright, informative biography, Giblin follows Revere's life from his humble beginnings as a French immigrant's son to his work as a silversmith and a horse messenger amid the mounting pressures of revolution.
In precise, accessible prose, Giblin chronicles Revere's daring acts, both the famous and the overlooked. Along the way, he portrays a brave, compassionate, multitalented American patriot. Paul Revere had a wide range of activities: Besides being a rider for the Revolution, he was a famed silversmith, engraved cartoons and paper money, and practiced dentistry. He was an early American manufacturer, and his silver business is still thriving today. Connections to contemporary times can be drawn from his being the son of a French immigrant, and from his activities in the American insurgency against Britain in the Revolution.
Teaching Phonics
ISBN: 9780545313445
Precio habitual $230.000 Precio de Oferta $79.990 Ahorra $150.010| Autor | Wiley Blevins |
| Empaste | Carpeta con CD |
| Dimensiones | 10 x 32 x 32 |
| Páginas | 604 |
| Edad | 5 a 8 años |
| Tipo de Producto |
Producto para Profesoras |
DESCRIPTION:
We Are Here
ISBN: 9781338752045
Precio habitual $27.990| Autor | Tami Charles / Bryan Collier |
| Empaste |
Tapa Dura |
| Dimensiones | 1 x 26 x 26 cm |
| Páginas | 40 |
| Edad |
5 a 8 años |
Lyrical, affirmational, and bursting with love, We Are Here is a poignant story about Black and brown heritage and community. Full of assurance, tenderness, and triumph, this much-anticipated follow-up to the New York Times bestselling picture book All Because You Matter offers an equally inspirational and arresting ode to all of the Black women and men throughout history who have made momentous contributions from the beginning of time.
Tami Charles shares the beauty and excellence in the history of the Black community, assuring Black and brown children of the extraordinary legacy from which they come. Charles's powerful and empowering text is accompanied with illustrations by renowned artist Bryan Collier, a four-time Caldecott Honor recipient and a nine-time Coretta Scott King Award winner or honoree. We Are Here celebrates readers with pride, joy, and love, reminding them of their roots, inviting readers to imagine a future that shines ever bright, and strengthening them for their triumphant days to come!
Independence Cake
ISBN: 9780385390170
Precio habitual $26.990| Autora | Deborah Hopkinson |
| Ilustradora | Giselle Potter |
| Empaste | Tapa Dura |
| Dimensiones | 1 x 22,5 x 28,5 cm |
| Páginas | 44 pgs. |
| Edad | 3 a 8 años |
Celebrate American independence with this delightful picture book as you travel to Revolutionary America and meet the amazing Amelia Simmons: mother's helper, baker of delectable cakes, and soon-to-be authoress of the first American cookbook!
Master of the historical fiction picture book Deborah Hopkinson takes us back to late eighteenth-century America and the discombobulated home of Mrs. Bean, mother of six strapping sons, who simply can't manage—until Amelia Simmons arrives and puts things in order. And how well she cooks—everything from flapjacks to bread pudding to pickled cucumbers! She even invents new recipes using American ingredients like winter squash. Best of all, she can bake, and to honor the brand-new president, George Washington, she presents him with thirteen Independence Cakes—one for each colony. "Delicious!" he proclaims. Author's Note and original recipe included!
Praise for Abe Lincoln Crosses a Creek by Deborah Hopkinson:
“Abe Lincoln, a storyteller of great repute, would be hard-pressed to beat Hopkinson’s considerable skills.” —The Horn Book Magazine
Praise for This Is My Dollhouse by Giselle Potter:
"Celebrates the best of free play, capturing what it's like to be fully engaged and inspired." —The New York Times
*“Downright charming watercolor-and-ink illustrations invite close inspection.” —Kirkus Reviews, Starred
Sight Word Readers Collection
ISBN: 9781607196075
Precio habitual $8.990| Autor | Varios autores |
| Colección incluye | 3 libros |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones de cada libro | 1 x 17 x 16 cm |
| Páginas | Varía entre 8 y 16 páginas |
| Nivel de lectura | Lexiles 150-270 L |
Títulos disponibles
Investigate: Toys: Up, Up, and Away Toys that fly
ISBN: 9780545372473
Precio habitual $8.990| Autor | Janine Scott |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 17 x 22 |
| Páginas | 28 |
| Edad | 3 a 5 años |
The Investigators series is a unique set of nonfiction books and instructional materials that feature science readers and interactive whiteboard technology for grades K-3. Investigators provides teachers with direct and small group instructional support as well as follow-up independent reading, cross-curriculum center work, and beginning research activities that hone 21st Century Learning skills in every rotation of the reading block.
Up, Up, and Away: The Story of Amelia Earhart (Social Studies: Emergent Readers)
ISBN: 9780439045780
Precio habitual $8.990 Precio de Oferta $5.000 Ahorra $3.990| Autor | Susan Canizares, Pamela Chanko |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1x 18 x 21 |
| Páginas | 12 |
| Edad | 3 a 5 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 200, Guided Reading Level G |
Simple text and illustrations introduce the world-famous woman pilot known for her long and daring flights.
Oranges to Orange Juice
ISBN: 9780516243573
Precio habitual $9.990| Autor | Inez Snyder |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 15 x 18 |
| Páginas | 24 |
| Edad | 5 a 8 años |
All about Manatees
ISBN: 9780439903615
Precio habitual $9.990| Autor | Jim Armosky's |
| Empaste | Tapa Blanda |
| Dimensiones | 1 x 20 x 25 cms. |
| Páginas | 32 |
| Edad | 5 a 14 años |
| Nivel de Lectura | Lexile 950L l Guided Reading Level Q |
All About Manatees is a thorough and colorful introduction to the world of manatees.All About Manatees is the newest entry in Jim Arnosky's treasured All About series, relaunching in Spring 08 from Scholastic Nonfiction. In All About Manatees, Arnosky shows how manatees grow and live, answering kids' biggest questions about these creatures of the water. Packed with intriguing information and brought to life by Arnosky's vibrant watercolors, this book will fascinate young readers.
Word Family Sing-Along Flip Chart & CD
ISBN: 9780439456708
Precio habitual $32.990Building phonemic awareness is a joy with this dynamic chart and companion word family songs-25 in all-sung to favorite tunes! Turn to this engaging, colorful resource every day to teach rhymes, build phonics skills, and help kids develop a love of language!, 26 páginas, Flip Chart, 1x38x53 cms, TEDDY SLATER, 3 a 5 años.
Explora nuestra colección de libros destacados. Todos los meses podrás ver nuestra selección de libros que no te puedes perder.